top of page

ROZCESTNÍK:

Marika Zvardoň .JPG

ABOUT ME

Mari Zvardon (Marika Zvardoň) 07/14/1974 Prague CZ.

Mari Zvardon paints mostly oil on canvas, already for more than 20 years. She comes from an artistic family where she was taught and inspired by artists as well as renowned architects, jewellers and musicians.

She has traveled in many countries, sailed the seas and the ocean, and met many interesting people. All this can be found in her paintings. People, the sea, ships and fishermen, French vineyards, villages and streets, Caribbean beaches and Czech orchards. She did not even avoid such topics as old cars that have cruised the roads of Europe and also those typically Cuban. Some of her paintings capture musicians, who are dear to her not only because her husband is a jazz guitarist. He can be found playing guitar in some paintings as well as the painter herself, who likes playing musical instruments mainly in her paintings.

 

She exhibits in the Czech Republic and abroad, both alone or in a group of other artists.

 

Mari Zvardon (Marika Zvardoň) 14.7.1974 Praha CZ.
Maluji převážně technikou olej na plátno a to již více jak 20 let. Pocházím z umělecké rodiny, kde mne učili i inspirovali nejen malíři, ale i významní architekti, šperkaři či hudebníci.
Projezdila jsem mnoho zemí, plula po mořích i oceánu, setkala se s mnoha zajímavými lidmi. To vše se dá nalézt i v mých obrazech.

Lidé, moře, lodě i rybáři, francouzské vinice, vesničky i ulice. Karibské pláže nebo české sady. Nevyhnula jsem se ani tématům jako jsou historická auta, která brázdila cesty nejen evropské ale i typicky kubánské.

Na některých obrazech jsou zachyceni hudebníci, ke kterým mám blízko nejen tím, že jsou součástí mé rodiny, ale předně tím, že sama hudba je milou součástí mého života a stále mne doprovází na každém kroku.

 

Vystavuji v České republice i v zahraničí a to samostatně nebo ve skupině jiných umělců.

Podařilo se! Zpráva přijata.

bottom of page